Sosyal Medyada Paylaş
Aktif Belediye, Belediye Etkinlikleri

Aktif Belediye Platformu

Bu sayfada içerik olarak sadece Kültür Sanat, etkinlikler, duyuru ve projeler yer almaktadır.

Siyasi konular içermemektedir. Bu proje tamamı ile magazincir.com’a aittir.

Avcılar Notebook Teknik Servis

Avcılar`da, Firuzköy Göç Anıtı Açıldı

Avcılar Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Firuzköy Göç Anıtı ile Bulgaristanın Ortaköyüne bağlı Balcıbük köyünden göçerek Firuzköye yerleşen Türklerin hikayesi Ali Akverdi Parkında ebedileşti.

Avcılar`da, Firuzköy Göç Anıtı Açıldı

Avcılar Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan ‘Firuzköy Göç Anıtı’ ile Bulgaristan`ın Ortaköy’üne bağlı Balcıbük köyünden göçerek Firuzköy’e yerleşen Türkler’in hikâyesi  Ali Akverdi Parkı’nda ebedileşti.

 
Balcıbük’ten Avcılar’a Göçün 90.Yılı etkinlikleri çerçevesinde Firuzköy Vakfı ile birlikte düzenlenen açılış törenine Avcılar Kaymakamı Hulusi Doğan, Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli, Firuzköy Vakfı Başkanı Hasan Değirmenci, Firuzköy Mahalle Muhtarı Meral Akverdi, Avcılar Kent Konseyi başkanı Mert Ali Ak ve çok sayıda Avcılarlı katıldı.
Törende konuşma yapan Avcılar Belediye Başkanı Başkanı Dr. Handan Toprak Benli anıtın Avcılar’da barış ve kardeşliğin simgesi olduğunu belirterek; ``1928 yılı Aralık ayında, karda kışta zorlu bir yolculuktan sonra Bulgaristan`ın Ortaköy’üne bağlı Balcıbük köyünden yollara düşerek Firüzköy’e ulaşan, Avcılarımızın özünü, çekirdeğini oluşturan Firuzköylülerimizin göç hikâyesi bu anıtla anlatılarak taçlandırılmıştır.” dedi.
Toplumsal ve tarihi duyarlılıklara karşı hassasiyeti ile tanınan Başkan Toprak ‘Firuzköy Göç Anıtı’na dair şunları söyledi: “Anıta baktığımızda şunları görmekteyiz.
1928’de, yüreklerinde kutsal kesim taşı, ellerinde fidanları, barış ve sevginin sembolü güvercin kanadında Avcılarımıza gelerek Firüzköyümüze yerleşirler. Onlar ay yıldızlı bayrağımıza sahip çıkan Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve devrimlerinin yolundan giden bir halktır ve bu anlamda Avcılarımızın temelini sağlam atmışlardır.”
 Kardeşlik Fidanları Toprak İle Buluştu


Törenin ardından anıt açılışının 21 Mart nevruz bayramına denk gelmesi sebebi ile kardeşliğin, barışın kök salması ve çocukların meyveleri dalından yiyebilmeleri dilekleri ile meyve ağacı fidanları toprakla buluşturuldu.
Daha önce de  Avcılar Belediye Başkanı  Dr. Handan  Toprak Benli öncülüğünde, Yunanistan’ın Kayalar bölgesinden 1923 yılında Türkiye’ye göç edenlerin anısı ve mübadelenin 93’üncü yıldönümünde Ambarlı Mahallesi’ndeki ‘Köy İçi Mevkii’ndeki bazı evler, aslına uygun olarak yeniden restore edilerek,  iki ülke halkının ellerinde yükselen Türkiye’yi simgeleyen Mübadil Anıt’ı yapılmıştı.


 

Avcılar Etkinlik Orta 2
Son 10 Etkinlik
Reklam Alanı
Avcılar Etkinlik Sağ 1
Bizi Takip Edin
Reklam Alanı
Avcılar Etkinlik Sağ 2
Copyright © 2018 www.aktifbelediye.com Tüm hakları saklıdır. Gizlilik Politikası Kullanım Sözleşmesi Künye
NF Teknoloji
Yazılım hakları nfteknoloji.com’a aittir.