Sosyal Projeler
Giriş Tarihi : 27-09-2018 15:39   Güncelleme : 27-09-2018 15:39

Güngören Geleceğini Çöpe Atmıyor

Daha yaşanılır ve daha temiz bir Güngören için gece gündüz çalışan Güngören Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri ilçe genelinde ambalaj atıklarının toplanıp geri dönüşümünün sağlanması için de gerekli çalışmaları yürütüyor.

Güngören Geleceğini Çöpe Atmıyor

Güngören Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, çevre ve insan sağlığını korumak, iyileştirmek, çevre bilincini geliştirmek, çevre kirliliğine yol açan her türlü kirleticiye karşı gerekli önlemleri almak, Güngören’i daha yaşanabilir hâle getirebilmek için hız kesmeden çalışmalarına devam ederken doğal kaynakların yaşanabilir ve sürdürülebilir şekilde korunması için de çalışmalar yürütüyor. Yadsınamaz bir gerçek var ki;  doğal kaynaklar sınırlıdır ve yaşamın sürdürülebilmesi için bu kaynakların verimli bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Bu bağlamda doğal ve ekolojik dengeyi bozmayacak şekilde atıkların geri kazanılması, cam, metal, kâğıt ve karton gibi ambalaj atıklarının diğer atıklardan ayrı olarak biriktirilmesi ve sağlıklı bir geri kazanım sisteminin oluşturulması için geri dönüşüm çalışmalarını sürdüren Güngören Belediyesi ilçe geneline koyduğu ambalaj, cam,  yağlar, piller, elektronik atıklar için dış ve iç mekân toplama kutularıyla geri dönüşüme destek oluyor.  Ayrıca ekipler tarafından ambalaj atıkları evlerden, okullardan, kamu kurum ve kuruluşlarından ve iş yerlerinden haftalık periyotlar hâlinde toplanıyor, söz konusu atıklar geri dönüşüm sürecine dâhil ediliyor.

Temizlik İşleri Müdürlüğü yetkililerince verilen bilgiye göre;

2009-2017 yılları arasında toplam 40 bin 491 ton ambalaj atığı,

2011 – 2017 yılları arasında toplam 3, 959. 884 kg atık cam, 

2010 – 2017 yılları arasında toplam 149 bin 264 kg atık yağ,  

2013 – 2017 yılları arasında toplam 4 bin 370 kg elektronik atık, 

2017 – 2017 yılları arasında toplam 7 bin 797 kg atık pil dönüşüme kazandırılmıştır.

Güngören Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğünün etkin geri dönüşüm çalışmaları ve vatandaşlarımızın duyarlılıkları ile geri dönüşüme kazandırılan atıklar ile ülkemizin doğal kaynakları korunurken enerji tasarrufu sağlanmış, atık miktarı azaltılmış, ülke ekonomisine katkı sağlanmıştır. Sadece geri dönüştürülen 40 bin ton ambalaj atığı ile binlerce ağaç kesilmekten kurtulmuştur.

Çevre Eğitim ve Bilinçlendirme Çalışmalarımız Devam Ediyor

Çevre bilincini oluşturmak ve geri dönüşebilir atıkların kaynağında ayrı toplanarak ekonomiye yeniden kazandırılmasının önemi konusunda eğitim seminerleri düzenleyen Güngören Belediyesi başta okullarda bulunan öğrenciler olmak üzere ilçe sakinlerine düzenli aralıklarla afiş, broşür, pankart, konferans, vb. çalışmalar ile atık toplama kampanyaları yaparak bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları yürütüyor.

Belediye ve İlçe Millî Eğitim tarafından belirlenen okullarda düzenlenen “Çevre ve Geri Dönüşüm Eğitimleri”  kapsamında her yıl ortalama 7 bin öğrenciye çevre ve geri dönüşüm bilinci kazandırılmaya çalışılıyor.

Geri Dönüşüm Ödüllendiriliyor

Geri dönüşüm konusunda toplumsal bir dönüşümün gerçekleştirilebilmesi için 2012 yılından bu yana düzenlenen  “Okullar Arası Geri Dönüştürülebilir Atık Toplama Yarışması” ile geri dönüştürülebilir nitelikteki, pet/plastik şişe ve pil olmak üzere atık malzemeler toplanarak geri dönüşüme kazandırılıyor. İlçedeki ortaokul öğrencilerinin katıldığı ve öğrencilerin çevre bilincini artırması, geri dönüşüm toplama alışkanlığı kazanması amacıyla tertiplenen yarışma kapsamında dereceye giren okullar ödüllendiriliyor.

Vatandaşların, ambalaj atıklarının evlerinden alınması için belediyenin 0(212) 577 10 30 nolu telefonunu aramaları yeterlidir.  Ayrıca vatandaşlar belediyenin hizmete koyduğu  “ Sana En Yakın Atık Toplama Noktasını Haritada Gör” projesi ile https://www.gungoren.bel.tr/cevre_geri_donusum.php adresinden “Ambalaj Atıkları” “Bitkisel Atık Yağlar” “Cam Atıklar” “Elektronik Atıklar” “Atık Piller” olmak üzere görmek istedikleri kumbaranın linkine tıklayarak adreslerine en yakın atık toplama noktalarına ulaşabiliyorlar.