Diğer Haberler
Giriş Tarihi : 30-09-2018 09:28   Güncelleme : 31-03-2019 17:36

Akdeniz Tipi Beslenme Alzheimer'dan Koruyor

Bakırköy Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü, Türkiye Alzheimer Derneği işbirliği ile düzenlediği "Alzheimer Hakkında Bilmedikleriniz" konulu panelle hastalığa dikkat çekti.

Akdeniz Tipi Beslenme Alzheimer'dan Koruyor

Bakırköy Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü, Türkiye Alzheimer Derneği işbirliği ile düzenlediği "Alzheimer Hakkında Bilmedikleriniz" konulu panelle hastalığa dikkat çekti.

Bakırköy Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü Eğitim Salonu'nda gerçekleşen panele konuşmacı olarak Doç. Dr. Başar Bilgiç ve Uzm. Dr. Tuğba Yörük Hazar katıldı. Hasta ve hasta yakınlarının katılımıyla gerçekleşen etkinlikte Alzheimer hastalığı ile ilgili bilgiler ve merak edilenler konuşuldu.

Tüm dünyada ve Türkiye'de Alzheimer hastalığının hızla arttığını belirten Uzm. Dr. Tuğba Yörük Hazar "Ülkemizde olduğu gibi hızla yaşlanan toplumlarda, Alzheimer hastalığı ve diğer demans (bunama) hastalıkları, maalesef ki en sık görülen sağlık problemleridir. Alzheimer hastalığı, demans hastalıklarının yaklaşık üçte ikisinin sorumlusudur ve dünyada her 3 saniyede bir hastaya demans teşhisi konuluyor. Hastalığın nedeni henüz bilinmiyor ama Alzheimer kalıtımsal bir hastalık. Hastalığın belirtileri bellek kaybı ile başlar, özellikle yakın geçmişte yaşanan olaylar kolay unutulur. Hasta yeni bilgileri öğrenemez ve sohbet anında tekrarlar başlar. Tam da bu noktada erken teşhis önemlidir. Tanı Alzheimer ise hastalığı hem güncel hem de gelişmekte olan tedavi yöntemleri uygulanır. Fakat hastalığın kesin bir tedavisi yoktur." dedi.

Akdeniz Tipi Beslenilmeli

Doç. Dr. Başar Bilgiç ise Akdeniz tipi beslenmenin Alzheimer'dan koruyucu etkisine dikkat çekerek, şöyle konuştu: "Bugüne kadar yapılan birçok çalışmada Akdeniz tipi diyetle beslenenlerde demans riski azalmış olarak bulunmuştu. Bu sene 6 bin yaşlı ile yapılan yeni bir çalışmada Akdeniz tipi diyetle beslenmenin yaşlılarda zihinsel bozukluk gelişme riskini yüzde 30-35 arasında azalttığı gösterildi. Bu diyetin ana unsuru olan zeytinyağının bu olumlu etkinin arkasındaki neden olabileceği öne sürülse de bu konuda kesin bir kanıt yoktu. Yakın tarihli bir çalışmada zeytinyağı içeren bir diyetle beslenen farelerde Alzheimer ile ilişkili beyin değişikliklerin daha az ortaya çıktığı gösterildi. Zeytinyağı ile beslenen hayvanların beyni Alzheimer hastalığında biriken maddelere ve zararlı süreçlere karşı çok daha dirençli bir şekilde savaşabiliyor. "