Diğer Haberler
Giriş Tarihi : 27-11-2018 23:24   Güncelleme : 27-11-2018 23:50

Dr. Savaş Karabulut, Afete Maruz Bölge Hakkında Çarpıcı Açıklamalarda Bulundu

Bağımsız Avcılar Belediye Başkan Adayı Dr. Savaş Karabulut İstanbul İli, Ambarlı Mahallesi İnönü İlkokulu bölgesinde Kütle Hareketinin Yaratabileceği Probleme ilişkin Bilimsel Görüşü.

Dr. Savaş Karabulut, Afete Maruz Bölge Hakkında Çarpıcı Açıklamalarda Bulundu

İstanbul İli, Ambarlı Mahallesi İnönü İlkokulu bölgesinde Kütle Hareketinin Yaratabileceği Probleme ilişkin Bilimsel Görüşüm-

Ambarlı Mahallesinde bulunan İnönü İlkokulu’nun Güney cephe istinat duvarında, hareket var. Bu hareket nedeniyle oturmalar başlamış Ve kim almışsa bir güvenlik önlemini alamamış. (Ek fotoğraflar). Bu kapsamda bir çalışma Bakanlık tarafından da başlanmış. Ancak olası yağmur Ve kar yağışı bu hareketi hızlandırabilir. Bu nedenle ivedilikle bu okulun tahliye edilmesi gerekmektedir.

Bu okul nerede? Geçtiğimiz yıllarda Balaban bölgesinde bulunan alanın “Afete Maruz Bölge” ilan edildiği ve iki farklı firmanın Ve üniversitenin raporuyla tüm binaların belediye tarafından yıkıldığı alanın hemen üstündedir. Yani bakanlık tarafından da heyelan olduğu belirlenen alanın hemen üst kotunda.

O gün söylediğimiz bilimsel görüş; bu heyelanların geriye doğru yani üstteki alana doğru ilerleyeceği, afete maruz alan sınırlarının bir çizgi ile değil, alanla tanımlanması (taç bölgesinin doğru tanımlanması) oturmaların başlayacağı Ve yukarıda bulunan mahallerden yeni binalarla yükleme yapılmaması gerektiği, denizde sismik çalışma yapılıp topuk noktasının belirlenmesi, GPS ağ ölçümleriyle hareketin hızı Ve yönünün belirlenmesi, bölgenin ağaçlandırılması, hidrojeofizik/hidrojeoloji haritaların yapılması vb. di.

O gün Balaban’ı gereksiz bir yatırım alanı olarak görüp, gerekli önlemleri pahalılık nedeniyle yerleşime kapatanlar, -kökten çözüm dediler- acaba bugün İnönü okulu ve çevresindeki alanda meydana gelen oturmaları görüp gerekli önlemleri alacaklar mı?

İnönü ilkokulu’nun geçici güvenlik önlemleri İle kapatılması gerektiğini düşünüyorum. Çalışma sonuçlanıncaya Ve gerekli önlemler alınıncaya kadar o okulda okuyan çocukların, velilerin, öğretmen ve hizmetlilerin güvenliği için bu durum şarttır.

Ayrıca; Balaban bölgesi üzerinde bulunan alanda da oturmalar devam etmektedir. Normal durumda böyle bir durum varsa, olası bir depremde toplu bir göçmenin olup olmayacağı da incelenmelidir.

Dr. Savaş Karabulut