Diğer Haberler
Giriş Tarihi : 09-01-2019 13:55   Güncelleme : 09-01-2019 13:55

Başkan Akgün, "Özgür Basın, Demokrasinin Teminatıdır"

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'ne ilişkin bir mesaj yayınlayan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, "Gazetecilerin özgürce haber yapmasını sağlamak demokrasinin olmazsa olmazıdır. "Özgür basın, güçlü demokrasilerin teminatıdır" dedi.

Başkan Akgün,

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'ne ilişkin bir mesaj yayınlayan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, "Gazetecilerin özgürce haber yapmasını sağlamak demokrasinin olmazsa olmazıdır. "Özgür basın, güçlü demokrasilerin teminatıdır" dedi.

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, demokrasilerin gelişmesinde tarafsız, özgür ve ilkeli gazetecilik anlayışının önemine vurdu yaparak şu mesajı yayınladı:

"'Bugün en fazla ihtiyaç duyduğumuz şey demokrasinin gelişmesi, sağlıklı bir toplumun oluşumu için tarafsız, özgür, ilkeli ve basın ahlak kurallarına uyan bir gazetecilik anlayışıdır. Ancak üzülerek söylemek gerekirse; ülkemizde basın özgürlüğü, ifade özgürlüğü ve bireylerin temel hak ve özgürlükleri Avrupa'dan çok daha geri durumdadır. Oysa unutulmamalıdır ki, özgür basın; özgür toplum ve güçlü demokrasilerin olmazsa olmazıdır, teminatıdır. Gazetecilerin düşüncelerini özgürce, baskı altında olmadan yazıp çizebildiği, düşüncelerinden dolayı özgürlüklerinin kısıtlanmadığı, basın özgürlüğünün önündeki bütün engellerin kaldırıldığı yeni bir dönem hepimizin ortak arzusudur. Siz gazetecilerin, dün olduğu gibi bundan sonra da halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkını mesleğinizin ilkeleri çerçevesinde savunacağınıza olan inancım tamdır. Bu duygu ve düşüncelerle; Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün" Basın bir milletin müşterek sesidir" ilkesinden hareketle çalışmalarını özveriyle sürdüren tüm basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyor, sağlık ve başarılar diliyorum. Bu vesileyle basın şehitlerimize bir kez daha Allah'tan rahmet diliyorum."