Diğer Haberler
Giriş Tarihi : 28-04-2019 08:57   Güncelleme : 28-04-2019 09:23

Karabulut, Esenyurt'da ki Çökmeyle İlgili Önemli Açıklamalarda Bulundu

Esenyurt Güzelyurt Mahallesi'nde Yıldırım Beyazıt Caddesi'nde asfalt üzerinde çökme meydana geldi. Olay yerine gelen ekipler yolda önlem aldı. Çalışmalar devam ediyor.

Karabulut, Esenyurt'da ki Çökmeyle İlgili Önemli Açıklamalarda Bulundu

Esenyurt ilçesi Güzelyurt Mahallesinde ne oldu?

2128 Sok., Orhangazi cad., 2126 sok., Ertuğrul Cad., ve 2128. sokaklarında ekte vermiş olduğum haritada yıldızlarla gösterilen alanlarda bir birbirine parelel olarak gelişen iki farklı kayma düzlemini tespit ettim.

Peki bu kırık sonucunda ne oldu?

Orhangazi cad ve 2128 caddesi ile 2070. Caddeyi kesen alanda yapılması planlanan ortaokul için aylar önce bir iksa çalışması yapılmaya başlandı.

Peki bu iksa çalışması mı bu hareketlenmeye neden oldu veya tetikledi?

Bu konuda topu sadece bu çalışmaya bağlamak yeterli değil. Evet bölgedeki heyelanın taç noktası olacak bu alanın kazılması sonucu yukarıdaki kitleyi tutan eğer bu alandaki malzeme ise kazılınca konuyu tetiklemiş olabilir? Ancak dediğim gibi bunun mutlaka hesabı yapılmıştır. Ama tekrar gözden geçirilebilir!

Bir heyelan taç(üst bölge), gövde ve topuk kısımlarından oluşur. Günümüzde gövde kısmında evler mevcut topuk kısmı ise kazı yapılan alan. Unutmadan belirtmek gerekirse; bu bölge belirli bir heyelan kütlesinin (tepe noktası Marmara Park, taç noktası Haramidere) ters yönde gelişen bir kayma düzlemi. Sanki “toprağa bir kürek saplarsınız sonra küreği bastırıp aşağıdan yukarıya kaldırdığınız kısım” gibi çevresindeki kitleden bağımsız hareket ediyor olabilir.

Peki bir heyelanı ne hareket ettirir!

Depremle veya depremsiz.

Depremsiz durumda bu kitle hareket ederse nedeni ne olur? Altta her an kaymaya müsait bir ortam oluşturulmuştur. Bu kısmı doğru. Çünkü; bu bölge onyıllar boyunca tüm hafriyatların boşaltıldığı bir depolama alanı. Üzerlerine de binalar yapmasına izin verenler; dönemin ilgili belediye yönetimi ve buna olur veren dönemin Büyükşehir belediyesi yönetimini elinde bulunduranlar.

Ayrıca bu hafriyat alanına aşırı yapılaşma ile ekstra ekstra yük yükleyince ne mi oluyor? Alın elinize bir sabun ve bu sabunu kaygan bir yere koyunuz. Sonra yukardan bastırınız, ve kaymanın nasıl olacağını göreceksiniz. Burayı yapılaşmaya açmaya izin veren yöneticiler göz önüne gelmedikçe, benzerleri de yapılmaya devam eder.

Bu arada güvenli barınma hakkını tesis edecekler; zamanında yaptıkları bu hatadan dolayı “Gülpark evlerinin dilatasyonları her iki yüzünde ayrılmış. Orhangazi cad 2070 sokak kesişiminde köşedeki bina 10 cm civarı yanındaki binaya göre ayrılmış, yollarda çatlaklar oluşmuş”.

Sonuç olarak; Emekçi kent sakinleri sokaklarda kaldı veya geçici süreyle (eğer inklonometre ölçümlerinde bir hareket tespit edilirse, yerleşime kapatılabilir) evsiz kalacaklar. Zamanında gerekli önlemleri almayanlar bugün insanları evsiz bırakarak, onlarca görevliyi oraya dikerek önlem alıyor!

Dr. Savaş Karabulut

 

Olay Yeri Görüntüleri;